I drobná poranění mohou způsobit velké potíže
S největší pravděpodobností s sebou na dovolené také vozíte lékárničku s nejnutnějšími pomůckami pro domácí ošetření a léky pro vaši rodinu. A na drobná poranění byste rozhodně také neměli zapomínat! I když se zpočátku mohou jevit nevinně, mohou se stát vstupní branou pro infekce, které jsou doprovázeny nepříjemným zánětem.
Při vzniku drobného poranění je třeba vědět, o jaký typ rány se jedná a co od ní můžeme očekávat. Můžeme se tak setkat s odřeninami, které jsou více méně povrchové, krvácení se snadno zastaví, zato ale zasahují větší plochu. Řezné rány krvácejí intenzivněji a existuje u nich mnoho komplikací, při kterých bychom měli vyhledat lékaře:
- Pokud je v ráně střep, neměli bychom ho sami vytahovat, hrozí riziko dalšího poranění.
- Pokud je rána hluboká, dochází k porušení cév a tedy k žilnímu nebo tepennému krvácení. Když je krev vytékající z rány tmavá, jedná se o krev neokysličenou a tedy žilní. Pokud ale z rány vytéká v rytmických proudech krev jasně červená, jedná se o tepenné krvácení, může docházet k velkým ztrátám krve a poraněný může být v ohrožení života. Je třeba neodkladně zajistit odbornou péči. U silného krvácení je třeba přivolat lékařskou pomoc na číslech 155 nebo 112 a do jejich příjezdu na ránu přiložit tlakový obvaz a případně držet poraněnou končetinu ve zvýšené poloze.
Jak postupovat při ošetření drobných poranění
- Vyčistit ránu od nečistot. Toto ještě neznamená dezinfekci, ale odstranit z rány například písek, škváru nebo kamínky. Ránu bychom měli čistit pod tekoucí pitnou vodou, někdo může použít také jemný kartáček, kapesník, žínku. Po ruce také můžete mít termální vodu, velmi oblíbená u dětí (z aplikace mají legraci a příjemně chladí).
- Dezinfekce. Ránu vydezinfikujeme, nejlépe něčím, co nepálí (Dettol sprej, Neocide gel a sprej AlfaSilver, Akutol sprej).
- Osušení - pokud je rána vlhká, je dobré ji vysušit kouskem sterilní gázy, aby se nepřilepilo další krytí (pokud ho budete dávat).
- Překrytí rány
Větší poranění se kryjí gázou a zafixují se.
Malá poranění se nejlépe hojí na vzduchu, pod strupem, vhodné je také ránu překrýt prodyšnou textilní náplastí s polštářkem (polštářky mají bílou barvu).
Vhodné je také tzv. vlhké hojení – to udržuje ránu ve vlhkém prostředí, dochází ke vstřebávání tekutiny, kterou vytváří poraněná tkáň. Dochází k vytvoření ochranné vrstvy (něco jako druhá kůže), rána pak nebolí. Je také krytá před infekcí z vnějšího prostředí. K vlhkému hojení slouží například hydrokoloidní náplasti s polštářkem – náplasti se nesmí strhávat, nechat dokud se sama nesloupne, hrozí opětovné poranění.
Fixace - podle velikosti rány a druhu krytí, krytí by nemělo sklouzávat z rány. Rány fixujeme náplastí ze čtyř stran, popř. obinadlem (např. pokud tekutina prosakuje přes krytí). Pozor ale na přílišné utažení obinadla, které naopak sníží prokrvení poraněné oblasti a ta se pak hůře hojí!
Co můžeme použít k dezinfekci a hojení?
Ty tam jsou doby, kdy jsme rány dezinfikovali za ukrutné bolesti a štípání dezinfekčního prostředku. Dnes, a ocení to zvláště děti, máme k dispozici spoustu přípravků a dezinfekčních sprejů, které při aplikaci nijak nepálí (viz. výše zmíněné Dettol sprej, Neocide gel a sprej AlfaSilver, Akutol sprej).
Termální voda (Uriage) - izotonická, protizánětlivá, hydratační, zvláčňující a posilující kožní bariéru, působí proti volným radikálům. Neštípe, nepálí, příjemně chladí, vhodná na opláchnutí odřenin. Oblíbená zvláště mezi dětmi.
Cica krém (Uriage, Avene) - s příměsí termální vody, mědi a zinku. Velmi dobře hojí štípance, popáleniny, odřeniny, řezné ranky, opary, koutky, tetování, po depilaci (po aplikaci nepoužívat antiperspirant s hliníkovými solemi, hrozí riziko chemické reakce), na bradavky (musí se opláchnout před kojením). Má epitelizační a zklidňující účinky na kůži. Můžeme používat u dětí od narození, pro těhotné a kojící, nepálí. Aplikace několikrát denně.
AlfaSilver sprej – k bezbolestnému ošetření akutních i chronických ran. Obsahuje ionizované stříbro a zeolit. Ránu vysuší a pod vrstvou prášku se vytvoří hojivé vlhké prostředí. Výhoda: nemusíte zakrývat sekundárním krytím, necháte prostě jen tak. Použití: na odřeniny, řezné rány, jizvy, popáleniny, proleženiny. Vhodný na rány s problematickou sekundární fixací (uši, podpaží). Vhodný pro těhotné i kojící ženy, pro malé děti. Aplikace 2x denně, nutno vždy dobře protřepat.
Hemagel – hydrofilní gel zkracující dobu hojení. Zkracuje dobu hojení až o polovinu. Snižuje bolestivost, předchází vysoušení rány a vzniku jizev. Na ránu se nepřilepí a lze ho odstranit pouhým setřením. Použití: lehčí a rozsáhlejší rány, jizvy, opary, opruzeniny, puchýře, popáleniny. Aplikace stačí 2x denně. Vhodný pro děti 0+, kojící i těhotné.
- Při léčbě poranění a chronických onemocnění kůže se využívají především dvě látky. Jsou jimi dexpanthenol a kyselina panthotenová (Bepanthen mast, krém, Calcium panthotenicum) Použití: lehčí poranění kůže, u bércových vředů, špatně se hojící rány, opruzeniny a popáleniny 1. a 2. stupně, při solárních dermatitidách, na rozpraskanou kůži. Výhody: nevysouší, bez parfemace.
- Dexpanthenol/chlorhexidin (Bepanthen plus) – má epitelizační účinky k léčbě poranění kůže. Odřeniny i popraskané bradavky, před kojením ale nutno opláchnout. Popáleniny, odřeniny, řezné ranky.
AkutolStop zastavovač krvácení – forma zásypu ve spreji, zastavující krvácení a podporuje hojení. S bylinnými složkami (měsíček, rakytník, heřmánek) a alginátem. Rána se uzavře před nepříznivým působením vnějšího prostředí. Alginát absorbuje z rány tekutinu a bylinky zvlhčují ránu a podporuje hojení. Vhodný pro děti od 3+ a diabetiky. Aplikace několikrát denně.
Akutol sprej – voděodolný plastický obvaz, zabraňuje vypařování vlhkosti z pokožky. Po cca 3 dnech samovolně zmizí. Používá se na odřenou nekrvácející pokožku, zabraňuje prostupu cizorodých látek. Pro děti 3+ a diabetiky.
Lékárnice radí