Telefonní kontakt: 596 625 045
733 746 451

Prvotrimestrální screening - nejdůležitější vyšetření v těhotenství

V současné době neexistuje efektivnější a komplexnější vyšetření plodu než kombinovaný prvotrimestrální screening.

 

Prvotrimestrální screening těhotenských komplikací (strukturálních a chromozomálních vad plodu, rizika rozvoje preeklampsie ve II. a III. trimestru a růstové restrikce ve III. trimestru)

Uvedené specializované ultrazvukové vyšetření není hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

Cena:

  • 1400,- Kč jednočetné těhotenství
  • 1900,- Kč vícečetné těhotenství                                                                                                                                     Informujte se u své pojišťovny o možném příspěvku na toto vyšetření v rámci preventivních programů pojišťoven.

Šíjové projasnění (NT)

Toto vyšetření je schopno stanovit:

  • přesný termín porodu dle délky plodu (důležité např. při nepravidelné menstruaci před otěhotněním)
  • riziko nejčastějších genetických vad plodu (nebo plodů v případě vícečetného těhotenství)
  • přítomnost významných vrozených vývojových vad plodu (mozku, páteře, břišní stěny aj.)
  • riziko preeklampsie a s ní spojeného růstového zpomalení plodu
  • charakter vícečetného těhotenství (zásadní pro další těhotenskou péči)

Proč „kombinovaný“ screening?

Na základě dlouholetých pozorování a výsledků mnoha studií bylo zjištěno, že nejvyšší spolehlivosti tohoto vyšetření je docíleno kombinací několika vyšetření:

  • Anamnéza – Řada definovaných otázek na zdravotní stav a přidružené choroby těhotné, případně jejích příbuzných.
  • Krevní odběry – Vyšetření specifických látek v krvi těhotné.
  • Ultrazvukové vyšetření – Ultrazvukovým zobrazením umíme již na konci prvého trimestru diagnostikovat většinu anatomických (morfologických) abnormalit u plodu  a dále stanovit rizika nejčastějších genetických vad plodu (Downova, Edwardsova a Patauova syndromu). Základním screeningovým markerem je ultrazvukové měření tloušťky šíjového projasnění plodu (NT). V určitých případech využíváme i další ultrazvukové známky plodu: přítomnost nosní kůstky (plody s Downovým syndromem ji často nemají nebo ji mají málo vyvinutou), nedomykavost trojcípé chlopně srdce a rychlost toku ve venózní dučeji plodu. Tyto pomocné známky umožňují ještě přesněji spočítat riziko postižení plodu Downovým syndromem, ale o jejich použití při výpočtu rozhoduje lékař, který vyšetření provádí. Screening v prvním trimestru může upozornit i na rizika vzácných genetických postižení plodu.
  • Krevní tlak – pro vyšetření rizika preeklampsie. Preeklapsie je onemocnění vyskytující se pouze v těhotenství a krátce po porodu. Projevuje se tak, že se těhotné zvýší krevní tlak (hypertenze), který je spojený s dalšími orgánovými komplikacemi. Vyskytuje se u 2–5 % těhotenství. Může být příčinou závažných komplikací u těhotné i plodu a často vede k předčasnému porodu. Vzhledem k tomu, že umíme zabránit vzniku tohoto onemocnění prevencí, je důležité rozpoznat rizikovou skupinu těhotných, tj. stanovit riziko rozvoje preeklampsie a rizikovým těhotným tuto prevenci nabídnout. Riziko pro rozvoj preeklampsie se stanovuje z kombinace různých informací: anamnézy (informace o zdravotním stavu), změření krevního tlaku, ultrazvukového vyšetření průtoku děložními tepnami a hormonů z krve těhotné (PAPP-A nebo PLGF). Screening pomocí tohoto kombinovaného přístupu může identifikovat asi 95 % těhotných s následným rozvojem časné preeklampsie. V případě pozitivního screeningu na preeklapsii podáváme preventivně kyselinu acetylsalicylovou (aspirin v dávce 100–150 mg denně), snížíme riziko onemocnění až o 82 %. To znamená, že většina těhotných, které by bez preventivního podávání kyseliny acetylsalicylové měly v těhotenství preeklampsii, ji v případě nasazení prevence buď nebude mít vůbec, nebo se nástup obtíží posune do vyššího stáří těhotenství, kdy již nehrozí předčasný porod. Kyselinu acetylsalicylovou je třeba nasadit co nejdříve po provedeném screeningu, tj. před 16. týdnem těhotenství, a podávat ji do 36. týdne.

     

  • Dotazník PERINATAL - jako jedna ze zvou ambulancí v Ostravě je u nás součástí screeningu také dotazník monitorující Vaše duševní zdraví

Jak vyšetření probíhá?

Protože se jedná o vyšetření v prvním trimestru těhotenství, vše se odehrává do konce 14. týdne od prvního dne poslední menstruace (nebo dle upřesnění ultrazvukovým vyšetřením během prvního trimestru).

Přesný postup je následující:

  • Upřesnění délky těhotenství pomocí ultrazvuku během prvního trimestru (důležité pro správné naplánování dalších vyšetření)
  • Po 11+0 – krevní odběry (volný ß-hCG, PAPP-A, PLGF), měření krevního tlaku, dotazník Perinatal
  • 11+6 – 13+6 – ultrazvukové vyšetření a vyhodnocení vyšetření

Po dokončení vyšetření je Vám ihned sděleno Vaše individuální riziko genetických vad plodu, riziko preeklampsie a s tím spojeného růstového omezení plodu, případně jakékoli nálezy mimo normu. Zároveň Vám ihned navrhneme řešení jakéhokoli abnormálního nálezu.

 

Kombinovaný screening v I. trimestru, tedy vyšetření kombinující ultrazvukové vyšetření plodu, biochemické vyšetření krve těhotné a anamnestické údaje těhotné, má v současné době čtyři základní cíle:

  1. Ověření stáří těhotenství, resp. upřesnění stanoveného termínu porodu
  2. Stanovení rizika těhotenských komplikací, a to především preeklampsie
  3. Posouzení struktury plodu
  4. Stanovení osobního – individualizovaného rizika nejčastějších genetických syndromů (Downova, Edwardsova, Patauova)

 

Kdo a kdy Vás bude vyšetřovat? 

Na odběry krve, měření krevního tlaku a anamnestický rozhovor budete objednána na ranní či dopolední hodiny v den, který Vám bude nejvíce vyhovovat. 

Ultrazvukové vyšetření, na které Vás objednáme ve čtvrtek v odpoledních hodinách, tak abyste mohly pžijít i se svým partnerem, či jiným doprovodem,  Vám pak provede MUDr. Michaela Bukovanská,

IMG_5117.jpglékařka  plně erudovaná k provádění v provádění prvotrimestrálního kombinovaného screeningu, včetně softmarkerů, screeningu  preeklampsie i morfologického ultrazvuku ve druhém trimestru dle protokolu Fetal Medicine Foundation.  Diagnostiku a management růstové restrikce plodu provádí v souladu s  mezinárodním protokolem  Medicina Fetal Barcelona.

 

PS. pokud hledáte opravdu laskavou lékařku, která Vám detailně představí Vašeho broučka , pak jste zde na pravém místě. Paní doktorka Bukovanská Vám vše krásně vysvětlí a dokáže udělat tu nejkrásnější fotku Vašeho miminka :-)

Chcete se na toto vyšetření objednat?

Pokud jste pacientka registrovaná u nás, budete automaticky na toto vyšetření objednána během návštěvy v těhotenské poradně.

Pokud jste pacientka registrovaná jinde a chtěla byste toto vyšetření absolvovat u nás, není problém. Můžete se objednat buď na tel. 596625045 nebo pomocí našeho on-line formuláře.

 

On-line objednání

frame-scrollup