Telefonní kontakt: 596 625 045
733 746 451

Antikoncepce - pilulka nebo tělísko?

Každé těhotenství má být chtěné. Důležité je ujasnit si, na jak dlouho chce žena zabránit početí, tedy zda vůbec a případně kdy plánuje těhotenství. 

Výběr vhodné antikoncepce pro konkrétní ženu je složitý proces, kdy je třeba zohlednit mnoho faktorů jako je např. konkrétní přání ženy a co od antikoncepce očekává (pouze antikoncepční ochranu či řešení nějakého problému - např. akné, bolestivá menstruace, silná menstruace atd.), její zdravotní stav, důslednost v užívání, finanční možnosti, životní styl a podobně. To vše je nutné individuálně zohlednit.

Co se líbí a sedí jedné ženě, není vhodné pro jinou:-) 

Probereme všechny možnosti, od antikoncepčních pilulek, přes vagunální kroužek, náplast, injekce až po nitroděložní tělíska. 

 

Metody antikoncepce

Hormonální metody

Hormonální antikoncepce funguje tak, že ovlivňuje menstruační cyklus pomocí zejména syntetických hormonů, které napodobují přirozené hormony ženského těla. V nejmodernějším přeparátu je pak již součástí bioidentický hormon, který snižuje nežádoucí účinky a zvyšuje přínos antikoncepce pro tělo. 

 

Mohou mít několik podob:

Perorální antikoncepce - kombinované preparáty

Jde o tablety, které jsou složeny ze dvou složek- estrogenu a gestagenu. Užívají ústy, každý den obvykle ve stejnou denní dobu. Potlačují ovulaci, ztlušťují hlenovou vrstvu děložního hrdla a ovlivňují sliznici dělohy. Hlavním přínosem je regulace menstruačního cyklu, a prevence těhotenství. Ovšem mají také mnoho benefitů. Snižují intenzitu menstruačního krvácení, omezují bolesti v podbřišku před a během menstruace, tlumí výkyvy nálad - tzv. PMS, snižují riziko nádorů vaječníků a močových cest. Některé preparáty mají významný efekt při léčbě akné, při změně kvality ochlupení a vlasů, při nárůstu tělesné hmotnosti. Nicméně jde o lék, jsou tedy možné i nežádoucí účinky, jako změny v náladě, bolesti prsou, nevolnost. Mezi nejzávažnější nežádoucí účinek patří zvýšené riziko trvorby krevních sraženin, proto před nasazení kombinované hormonální antikoncepce velmi doporučujeme vyloučení trombofilií- tzv. Trombogen test, který Vám provedeme přímo v naší ambulanci. 

 

Perorální antikoncepce - jednosložkový preparát- tzv. minipilulka- čistě gestagenní antikoncepce

Jde o tablety, které jsou složeny pouze z gestagenu. Užívají ústy, každý den obvykle ve stejnou denní dobu. Pravidelnost v úžívání je při této léčbě nutná.  Ztlušťují hlenovou vrstvu děložního hrdla a ovlivňují sliznici dělohy. Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří nepravidelné krvácení či špinění mimo cyklus, změny nálad či přibírání na váze. Hlavním přínosem je prevence těhotenství u pacientek, které nemohou užívat kombinovaný hormonální preparát nebo kojí. 

 

Náplasti k aplikaci na kůži

Jde o průhledné náplasti, které se aplikují na kůži a obvykle se mění jednou týdně. Stejně jako perorální antikoncepce, potlačují ovulaci a ovlivňují hlen a sliznici dělohy. Hlavním přínosem je snadná aplikace a méně každodenního monitorování než u tablet. Může však dojít k podráždění kůže na místě aplikace nebo alergickým reakcím na lepidlo.

 

Vaginální kroužky

Jde o průhledné kroužky, které se vkládají do pochvy a obvykle v pochvě sestrávají 3 týdny, poté, po týdení pauze se zavede kroužek nový. Obsahují stejné hormony jako perorální antikoncepce, působí potlačením ovulace, ovlivňují hlen a sliznici dělohy. Hlavním přínosem je méně starostí s užíváním- stačí si do kalendáře zapsat jen 2 data v měsíci- zavedení a vyndání kroužku. Dalším přínosem je, že tato forma alpikace je pro metabilismus ženy šetrnější.  Velmi vyjímečně může být pociťováno nepohodlí v oblasti pochvy.

Injekce

Jde o hormony podávané injekcí. Injekce se obvykle podává  každé tři měsíce. Principem je potlačení ovulace a změny v děložní sliznici. Výhodou je nižší frekvence podávání než u některých jiných forem antikoncepce. Možné vedlejší účinky mohou zahrnovat bolest nebo otok na místě vpichu, změny v náladě a bolesti hlavy, navýšený hmotnosti, nepravidelné krvácení, při dlouhodobém užívání také negativní vliv na kost - snížení její hustoty.

 

Hormonální nitroděložní tělíska s hormonem - IUS

Jde o malé plastové tělísko vložené do dělohy, které zajistí dlouhodobou ochranu, obvykle po dobu 3 - 6 let. Uvolňuje hormony, které působí z 90 % pouze lokálně, tedy jen v děložní stěně, ovlivňují růst sliznice dělohy a ztlušťují hlenovou vrstvu, zvyšují obranyschopnost před bakteriální infekcí.  Přínosem je dlouhodobá ochrana, která nevyžaduje každodenní nebo týdenní pozornost. Jde o velmi šetrnou formu antikoncepce, tělo je vystaveno nežádoucím účinkům jen velmi málo. Je chráněn metabolismus ženy, není uvlivněna prsní tkáň, tělíska s velmi nízkou dávkou hormonů nijak nezasahují do hormonálního profilu ženy a nemají vliv na ovulaci. Nevýhodou může být nepravidelné krvácení v prvních 3-6 měsících od zavedení, které se však obvykle samo upraví. 

 

Nouzová antikoncepce

Existují okamžiky, kdy potřebujeme rychlou ochranu proti početí po nechráněném pohlavním styku. V takových situacích může být užitečná nouzová tzv. postkoitální antikoncepce, kterou naleznete ve dvou variantách:

LevonorgestrelObchodní názvy: Postinor-2, Egianti, Escapelle, Navela, Nulsora.

Tato varianta obsahuje levonorgestrel a měla by být užita do 72 hodin po nechráněném pohlavním styku.

Ulipristal acetátObchodní názvy: EllaOne.

Tato varianta obsahuje ulipristal acetát a může být užita do 120 hodin po nechráněném pohlavním styku.

Možné nežádoucí účinky:

V průběhu užívání postkoitální antikoncepce mohou vzniknout dočasné nepříjemnosti, jako jsou bolesti hlavy, břicha, nevolnost či zvracení. Pokud se zvracení nebo průjem objeví do tří hodiny po užití, je vhodné dávku opakovat.

Postkoitální antikoncepci je vhodné užít co nejdříve po nechráněném pohlavním styku.

Po užití postkoitální antikoncepce může dojít k dočasným změnám menstruačního cyklu, a proto se doporučuje sledovat případné nepravidelnosti.

Kdy ji nemůžete použít:

V případě alergie na účinné látky, podezření na těhotenství po 72/120 hodinách, vážné onemocnění jater, těžké astma, migrény, minulé mimoděložní těhotenství, nebo pokud byla užívána vícekrát během jednoho menstruačního cy­klu.

 

Nehormonální metody

Kondomy

Jde o tenký plast nebo latex, dostupný jak pro muže, tak pro ženy. Zajišťuje fyzickou bariéru, která brání spermiím v kontaktu s vajíčkem. Přínosem je prevence těhotenství a ochrana před pohlavně přenosnými chorobami. Nutné je však správné používání při každém pohlavním styku.

 

Diafragma - Pesar

Jde o silikonovou nebo gumovou bariéru, která se vkládá do vagíny před pohlavním stykem. Zajišťuje fyzickou bariéru, která zabraňuje spermiím v proniknutí do dělohy. Přínosem je lokální ochrana před těhotenstvím a možnost opakovaného použití. Vyžaduje však přesné umístění a použití spermiocidního gelu pro lepší účinnost.

 

Nitroděložní tělísko bez obsahu hormonu - IUD

Jde o miniaturní měděné zařízení ve tvaru písmene T, vložené do dělohy. Měděné tělísko zabraňuje oplodnění vajíčka a implantaci v děloze. Přínosem je dlouhodobá ochrana a jednorázová instalace. Může však být spojeno s intenzivnějším menstruačním krvácením, chronickými bolestmi v podbřišku, bolestí křečovitého charakteru v období menses, sníženou obranyschopnost proti infekcím.

 

Přírodní metody

Přírodní metody antikoncepce spočívají ve sledování menstruačního cyklu ženy s cílem určit, kdy je nejpravděpodobnější a kdy naopak nejméně pravděpodobné, že dojde k otěhotnění.

 

Metoda kalendáře: Ženy sledují svůj menstruační cyklus a vyhýbají se pohlavnímu styku během svých plodných dnů.

Měření bazální teploty: Ženy měří svou teplotu každé ráno a kontrolují případný vzestup teploty, který signalizuje ovulaci.

Hlenová metoda (též Billingsova metoda): Sledování změn v cervikálním hlenu pro určení plodných dnů.

 

Výhody a nevýhody různých metod

Každá metoda antikoncepce má své výhody a nevýhody. Při výběru je důležité vzít v úvahu individuální potřeby, zdravotní stav a životní styl.

Hormonální metody: Výhody zahrnují regulaci menstruačního cyklu a snížení bolesti. Nevýhody mohou zahrnovat nežádoucí vedlejší účinky jako je bolest hlavy, nárůst hmotnosti nebo ztráta libida.

Nehormonální metody: Výhody zahrnují absenci hormonálních vedlejších účinků. Nevýhody mohou zahrnovat nižší účinnost nebo potřebu aplikace před každým pohlavním stykem.

Přírodní metody: Výhody zahrnují absenci chemikálií a léků. Nevýhody mohou zahrnovat potřebu pečlivého sledování vlastního těla a vyšší riziko nechtěného těhotenství.

 

Pro detailní informace jděte na: 

https://www.forumantikoncepce.cz/

frame-scrollup