Jak na pálení žáhy nejen v těhotenství
Trocha teorie
Když mluvíme o pálení žáhy, musíme zmínit dyspepsii, jejímž je pálení žáhy projevem. Jedná se o různé trávicí potíže, které postihují gastrointestinální trakt a můžou se vyskytnout v různých fázích života – zdaleka se tak netýkají pouze těhotných žen. Mezi dyspeptické potíže patří například plynatost, říhání, poruchy chuti k jídlu, pocit nadmutí, pálení žáhy, nevolnost až zvracení. Do dyspepsie řadíme také takzvané refluxní choroby jícnu, kdy dochází k pálení žáhy a/nebo návratu polknuté potravy do hltanu a úst. To způsobuje opakované dráždění sliznic žaludečními šťávami, což může zapříčinit zánět a vznik refluxní ezofagitidy.
Zpět ale k pálení žáhy. V těhotenství tělo ženy produkuje hormony, které zpomalují trávení a také uvolňují měkké tkáně, tedy i přechod mezi jícnem a žaludkem. Pro žaludeční šťávy je tedy jednodušší cestovat ze žaludku nahoru do jícnu, kde způsobují ono nepříjemné pálení. A vzhledem k tomu, že miminko posune všechny orgány trošku výš a zvýší na ně tlak, je celý proces pálení žáhy ještě „snadnější“. A i když miminko žaludeční šťávy nijak neovlivňují a je úplně v bezpečí, nastávající mamince bolest žaludku, obtížné polykání, kyselo v hrdle a pálení žaludku a hrudníku na pohodlí (obzvlášť v posledním trimestru) moc nepřidá. A určitě není dobrá zpráva pro nikoho, kdo pálením žáhy trpí, že se z něho může vyvinout chrapot a kašel, které mohou přejít až v astma bronchiale.
Příčinou pálení žáhy může být už ono několikrát zmíněné těhotenství, ale také například refluxní choroba jícnu, úraz hlavy nebo břicha, neurologická onemocnění (například migrény), žaludeční nebo duodenální vředy, různé formy otravy, dráždivý nebo ochablý žaludek. Pálení žáhy ale můžou vyvolat i některé léky jako nežádoucí účinek, které bereme, proto je třeba vše prokonzultovat s lékařem nebo lékárníkem.
Nejlepší je prevence
Abychom se pálení žáhy vyhnuli, je dobré zavést některé systémová opatření. Patří mezi ně především:
- Pravidelná strava
- Jíst menší porce
- Mít na jídlo dostatek času, nejíst ve stresu, nehltat
- Spát dostatečně dlouho, nejlépe na levém boku nebo v polosedě
- Nekouřit a nepít kávu
- Vyvarovat se smaženým jídlům, ostrému koření, česneku, cibuli, citrusům, kynutému pečivu, sladkostem a sladkým jídlům
Prevenci nesmíme zanedbat ani v rámci užívání jiných, volně prodejných léků i léků na předpis. Jedná se zejména o ulcerogenní léčiva, tedy ta, která mohou zapříčiňovat vznik vředů. Jsou to například kortikoidy a účinné látky ibuprofen a kyselina acetylsalicylová.
Klasická léčba
K léčbě pálení žáhy se užívají léky dvojího typu. První jsou takzvaná antacida, která tlumí aktivitu enzymu pepsinu tím, že neutralizují kyselinu chlorovodíkovou v žaludeční šťávě. Překlápí tak pH směrem k zásaditosti. Antacida užíváme, pokud nejsou naše potíže moc časté a ani moc intenzivní, slouží k úlevě, která vydrží jednu až dvě a půl hodiny. Antacida mají různé formy (tablety, sáčky, suspenze) i příchutě. Důležité je brát je s odstupem alespoň dvě hodiny od požití jiných léků, protože antacida zpomalují jejich vstřebávání. Ideální je tedy užívat je mezi jídly a na noc.
V rámci antacid můžeme volit:
- Algeldrat+hydroxid hořečnatý – léky Anacid nebo Maalox. Bohužel, jsou nevhodné v těhotenství i pro děti mladší šesti let. Pozor by si měli dávat také všichni trpící onemocněním ledvin. A pokud potíže přetrvávají déle než 14 dní, je třeba konzultace u lékaře.
- Pro děti mezi šestým a čtrnáctým rokem je ideální suspenze Anacid.
Druhou skupinou léků na pálení žáhy jsou antiulcerosa, tedy léky, které přímo tlumí samotné vylučování a tvorbu žaludečních kyselin a léčí peptické vředy.
K dispozici máme tyto podskupiny:
- H2 antagonisté receptorů/ranitidin – lék Ranisan, který je ovšem doporučován až dospělým (18+), jeho účinky vydří až deset hodin, ale v těhotenství se nedoporučuje.
- Inhibitory protonové pumpy – účinné látky omeprazol, pantoprazol – léky Helicid, Apo-Ome, Nolpaza. Snižují tvorbu žaludečních kyselin a bez konzultace s lékařem není doporučeno je brát déle než týden, maximálně dva týdny (u Pantoprazolu). Užíváme je vždy třicet minut až jednu hodinu před jídlem.
- Kyselina alginová – lék Gaviscon, suspenze, kterou mohou užívat i děti od šestého roku věku.
V těhotenství
V těhotenství jsme, co se volby léků týče, značně omezeni obecně, nejen při pálení žáhy. Z léků doporučujeme Talcid, Rennie, na doporučení lékaře také případně Omeprazol a Talcid.
K dispozici jsou také homeopatika a přírodní léčba. K té patří především mléko, které zklidňuje projevy, zázvor (ne moc velké množství), heřmánek a mandle.
Lékárnice radí