Telefonní kontakt: 596 625 045
733 746 451

Moderní screening rakoviny děložního hrdla je v naší ambulanci standardem

19.01.2021
Od 1. 1. 2021 je všem ženám ve věku 35 a 45 let hrazeno provedení specifického testu na rakovinotvorné viry v rámci preventivní gynekologické prohlídky. Screening rakoviny děložního čípku je tak mnohem citlivější a umožňuje zachytit naprostou většinu patologických stavů.
Moderní screening rakoviny děložního hrdla je v naší ambulanci standardem

V této nelehké době naplněné více či méně negativními zprávami o šíření nemoci COVID-19 se může někdy zdát, že pozitivní informace se z našich životů tak nějak vytratily. O to větší máme radost, když můžeme tuto depresi prolomit alespoň jednou dobrou zprávou. A to pořádnou. Bez velkého zájmu médií a celé společnosti totiž došlo k výraznému zkvalitnění screeningu rakoviny děložního hrdla v České republice. Od 1. 1. 2021 je totiž všem ženám ve věku 35 a 45 let hrazeno specifické vyšetření na lidské papilomaviry (human papilomavirus, HPV) v rámci preventivní gynekologické prohlídky. Toto speciální vyšetření je schopno s vysokou citlivostí zachytit přednádorové (i nádorové) stavy, které by jinak běžným vyšetřovacím metodám unikly.

Co to jsou lidské papilomaviry - HPV?
Jedná se o skupinu virů z rodiny herpetických virů, které se v lidské populaci vyskytují ve vysokém procentu (s narůstajícím věkem jejich výskyt narůstá a u nejstarších věkových skupin může dosahovat i 80%). Jejich přenos je především pohlavím stykem a jsou zodpovědné za 99% případů rakoviny děložního čípku na celém světě. Dále jsou zodpovědné za některé typy rakoviny hrtanu a u mužů mohou vést k rakovině penisu. Rakovina děložního čípku se však oproti těmto ostatním typům rakoviny vyskytuje mnohem častěji.

Kromě různých typů rakoviny se HPV podílejí také na vzniku tzv. genitálních bradavic – kondylomat – či papilomů hrtanu. To jsou sice výrůstky nezhoubné, z nichž se rakovina běžně nevyvíjí, jsou však velmi obtěžující a i přes dokonalé ošetření se často opakují.

Jak se proti HPV chránit?
Nejúčinnější prevencí je naprostá absence pohlavního styku po celý život, a tedy naprostá minimalizace rizika přenosu HPV. To však pro naprostou většinu lidí není reálné…

Druhou variantou je již řadu let dostupné očkování proti různým typům HPV, jež je u dětí ve věku 13 let a 0-364 dnů hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Období 13 let je pro očkování zvoleno proto, že lze předpokládat, že děti v tomto věku ještě nezačaly pohlavní život, a tedy jejich vakcinace povede k vytvoření takové imunity, že při styku s HPV kdykoli během pohlavního života jej imunitní systém „odrazí“ a on se tedy neuchytí. Přestože se na začátku éry očkování proti HPV zpochybňoval jeho účinek u lidí, kteří již pohlavní styk měli, dnes již víme, že i u těchto lidí má očkování smysl a vede ke snížení výskytu všech typů rakoviny, které jsou HPV způsobeny (byť je účinnost o něco nižší než u lidí očkovaných v dětství).

Třetí možností, jak předcházet neblahým následkům HPV, je absolvování pravidelných gynekologických prohlídek u registrujícího gynekologa. Ty jsou navrženy tak, aby zachytily velkou část tzv. přednádorových stavů, při nichž se infekce děložního čípku papilomaviry rozvíjí, avšak nedospěla ještě do stádia rakoviny. V takových případech lze velmi efektivně terapeuticky zasáhnout. A právě v tomto screeningu rakoviny děložního hrdla nově dochází k výraznému zkvalitnění a zvýšení záchytu infekcí HPV.

Jak screening rakoviny děložního čípku probíhá?
V rámci běžné preventivní prohlídky vyšetří gynekolog děložní hrdlo pohledem a pomocí zvláštního mikroskopu (kolposkop) v kombinaci se speciálním barvením může popisovat jeho patologické změny, které jsou typické pro přednádorové či přímo nádorové změny. Následně odebere lékař stěr z děložního čípku (z jeho povrchu a zevnitř), nanese jej na vyšetřovací sklíčko a to je poté odesláno do specializované laboratoře k vyhodnocení. Takto probíhá standardní vyšetření děložního čípku.

Nově je u žen ve věku 35 a 45 let hrazeno i specifické vyšetření přítomnosti patologických papilomavirů v sekretu děložního čípku. To výrazně zvyšuje citlivost celého screeningu a umožňuje zachytit rizikové stavy i v případech, kdy výše popsané dvě metody vyjdou negativně. Takové ženy jsou pak blíže sledovány a šance včas zachytit skrytě se rozvíjející patologický stav se výrazně zvyšuje.

Proč jen ženy ve věku 35 a 45 let?
Důvodů je několik. Zde zmiňme hlavní tři:

  1. U žen mladších 35 let lze papilomaviry zachytit často s tím, jak zahájily pohlavní život a setkaly se (povětšinou) s více partnery. Testovat je však nemá žádný větší význam. U naprosté většiny žen si totiž imunitní systém s infekcí HPV poradí a po nějaké době (řádově měsíce) již HPV u nich nezjistíme. Testování této věkové skupiny by tedy bylo „zbytečné“.
  2. Výsledek negativního testu na HPV s vysokou pravděpodobností vylučuje výskyt rakoviny děložního hrdla na několik let dopředu („bez HPV není rakoviny“). Proto byl tedy zvolen interval 10 let.
  3. Rakovina děložního čípku má své maximum výskytu v období mezi 40.-50. rokem života, následně její počet v populaci klesá. Dá se tedy zjednodušeně říci, že u 45-leté ženy s negativním HPV testem se rakovina děložního čípku rozvine jen s velmi malou pravděpodobností.

Je mi 35 nebo 45 let. Co mám dělat?
Stačí k nám přijít na preventivní gynekologickou prohlídku. Bude-li Vám při jejím provedení 35 let a 0-364 dnů nebo 45 let a 0-364 dnů, pak Vám test na HPV provedeme standardně a následně Vám zašleme výsledek formou SMS.

Pokud chcete mít jistotu, že test bude proveden, nahlaste při kontrole, že patříte do určené věkové skupiny žen. Pamatovat na to ale nemusíte. Nechali jsme si totiž upravit náš počítačový systém tak, aby nás upozornil, že vyšetření máme u Vás provést. ;-)

Objednat se pak můžete buď on-line zde na našich stránkách nebo telefonicky na čísle 596625045.

A na závěr ještě jedno upozornění – pokud Vám je 35 nebo 45 let, byla jste na preventivní prohlídce před méně než 1 rokem a měla byste o vyšetření HPV zájem, nezoufejte, pamatujeme i na Vás. Stačí pouze zavolat na náš telefon 596625045, kde Vám naše sestřičky poradí, jestli je toto vyšetření možné provést. A případně Vás rovnou objednají. :-)

Budeme se těšit na Vaši návštěvu.

Tým GYNORDplus

Rubriky:
Gynekologie, Z naší ambulance
frame-scrollup