Odběr pupečníkové krve? Kmenové buňky na pomoc v budoucnosti
Pro zvážení možnosti odběru pupečníkové krve je třeba mít k dispozici dostatek informací co nejdříve. Pokud se totiž rozhodnete pro, je třeba začít s přípravou už během těhotenství – už během těhotenství je třeba kontaktovat příslušná pracoviště (například Cord Blood Center), registrovat se na jejich stránkách a vyplnit veškerou potřebnou dokumentaci, která na základě registrace přijde poštou.
Stejně tak je třeba zjistit, která porodnice ve vašem okolí odběr pupečníkové krve poskytuje, zdaleka to totiž nedělají všude. Seznam zařízení, která jsou na odběr uzpůsobená, najdete tady.
Pojďme se ale věnovat samotné pupečníkové krvi. Co dokáže, co s ní souvisí, jak probíhá odběr a co nás čeká v budoucnosti?
Zdroj kmenových buněk
O léčbě různých nemocí kmenovými buňkami už jste toho určitě slyšeli hodně. V současné době probíhá výzkum vlivu kmenových buněk například na léčbu nebo zmírnění symptomů autismu, mozkové obrny, mrtvice, poranění mozku, poruchy míchy, Alzheimerovu chorobu, Parkinsonovu chorobu a další. Léčba kmenovými buňkami je podle dostupných výsledků vysoce účinná, ale v současnosti také velmi drahá. Proto je vize, že za nedlouho budou mít naše děti „v zásobě“ své vlastní kmenové buňky pro případ, že by se jim nebo jejich blízkým v životě něco přihodilo, velmi lákavá a podporovaná.
Zdrojem kmenových buněk není jen pupečníková krev, ale také krev placentární a samotná tkáň pupečníku, tedy pupeční šňůry. Doporučujeme kombinovaný odběr krve z pupečníku i placenty. Při pouhém odběru pupečníkové krve je totiž pro další využití vytvořen jeden vak, jedna dávka kmenových buněk použitelná pouze jednou za život, kdežto při odběru i placentární krve získáváme vaky dva.
A jak je to s použitelným množstvím pupečníkové krve? Dříve se tradovalo, že jeden vak stačí pro dítě do hmotnosti dvaceti kilogramů. To už je dnes ale překonáno. Víme, že využití je dáno „koncentrací“ kmenových buněk, takzvanou buněčností. Ta se zjišťuje po odběru a po propočtu je rodičům sdělená konečná informaci, do jaké hmotnosti dítěte je odebraná krev využitelná.
Pupečník je pak, na rozdíl od krve, dále zpracováván, a vytvoří se z něj šest dalších samostatných dávek pro pozdější použití k eventuální léčbě. Obsahuje takzvané mezenchymální kmenové buňky, které jsou schopné přeměnit se na jiné, jinak specializované buňky nebo potřebné tkáně (například chrupavky, kosti, kůže, srdeční tkáň nebo jaterní buňky.
Jak odběr probíhá a co bude dále?
Pokud se rodiče pro odběr pupečníkové krve rozhodnou, zajistí si potřebnou dokumentaci a vyberou si zařízení, kde je odběr možný, samozřejmě se čeká na samotný porod. Mezitím zašle krevní banka set potřebný na odběr tkání, které si rodiče přejí nechat odebrat, příslušné porodnici. Tam je odběrový set uložený na jméno matky.
Pupečníková i placentární krev je odčerpávaná až po porodu (ihned po porodu z pupečníku, z placenty až po jejím odloučení). Dítě ani matka odběr nijak necítí.
- Odběr pupečníkové krve je možný i po takzvaném dotepání, jediné riziko je v tom, že pupečníkové krve mže být méně. V tomto případě doporučujeme komplexní odběr o to více.
- Některé porodní komplikace mohou odběr pupečníkové krve znemožnit. I na tuto variantu musí být rodiče připraveni, protože porodník se bude vždy zasazovat především o život rodičky a dítěte. Tyto případy nejsou časté, ale vyloučit je nelze.
- Rodiče mají samozřejmě možnost si odběr kdykoliv rozmyslet.
Po odebrání krve jsou tkáně převezeny do příslušné krevní banky nebo tkáňového centra a zamražené se uchovávají v tekutém dusíku po řadu let. Za vlastníka těchto tkání je považováno dítě, proto je posléze i na něm, jak s nimi bude v budoucnu nakládáno.
Samotný odběr pupečníkové krve je zpoplatněn, stejně tak se platí roční poplatky za její uchovávání. Ty se pohybují většinou do maximální výše dvou tisíc korun ročně.
Po splnění všech náležitostí, prohlídek maminky i miminka a uplynutí časového horizontu zhruba půl roku se vámi darovaná pupečníková krev uloží k případnému dalšímu využití v bance pupečníkové krve.
Dárcovství je možné
Rodiče se mohou rozhodnout celou či část odebrané pupečníkové krve darovat k dispozici jiným pacientům. Odběr pro darování je bezplatný, nicméně rodiče nedostanou ani žádnou odměnu nebo kompenzaci.
Pokud se zajímáte o odběr pupečníkové a placentární krve, popřípadě tkáně pupečníku, další informace naleznete například na stránkách Cord Blood Center, informovat se můžete také u svého ošetřujícího gynekologa.
Zde se můžete podívat na případ mladého Kristophera Boesena, který byl úspěšně léčen kmenovými buňkami po těžké nehodě, po které ochrnul od krku dolů a nebyl schopen bez pomoci přístroje ani sám dýchat.
Fotogalerie
Rubriky:Porod