Co je preeklampsie?
- Onemocnění vyskytující se pouze v těhotenství a krátce po porodu u 2–5 % těhotných.
- Onemocnění, jehož projevem je zvýšení krevního tlaku těhotné a následně orgánových komplikací.
- Onemocnění, které často může za závažné komplikace, od poškození řady orgánů vystupňovaným krevním tlakem při nedostatečné léčbě, přes riziko krvácení do mozku, až po riziko rozvoje křečí celého těla se ztrátou vědomí, při níž jsou žena i její plod vystaveni vysokému riziku úmrtí (rozvoj eklampsie při včas neřešené preeklampsii).
- Onemocnění, které často může za závažné komplikace u plodu, souhrně růstová restrikce plodu – Fetal Growth Restriction, FGR, vedoucí mnohdy ke zpomalení růstu plodu s nedostatečnou tvorbou zásob pro porod, nedostatečnou výživou orgánů plodu (mozku, ledvin aj.) s následky pro celý život dítěte, v nejhorším případě až nitroděložní smrt plodu.
- Onemocnění, které často vede k předčasnému porodu.
Riziko preeklapsie je zvýšené
- pokud máte preeklampsii v osobní nebo rodinné anamnéze
- při prvním těhotenství
- jste ve věku pod 18 let nebo nad 30 let
- trpíte obezitou
- podstoupila jste oplodnění pomocí asistované reprodukce (IVF)
- máte vícečetné těhotenství
- trpíte těhotenským diabetem (cukrovkou)
- trpíte avitaminózou
- riziko zvyšují také některá chronická onemocnění, jako například: hypertenze, diabetes, migrény, revmatoidní artritida, onemocnění ledvin
Vyšetření rizika je kombinací různých informací
- anamnézy (informace o zdravotním stavu a anamnéza preeklampsie v minulosti)
- změření krevního tlaku
- ultrazvukového vyšetření průtoku děložními tepnami
- laboratorních testů (placentární růstový faktor – PLGF)
Screening pomocí tohoto kombinovaného přístupu může identifikovat až 95 % těhotných s následným rozvojem časné preeklampsie, tedy je nejpřesnější právě pro tyto časné nejzávažnější formy.
Další informace najdete zde
Řešení pozitivního výsledku screeningu?
Medikace
- Nasazení preventivně kyseliny acetylsalicylové (Aspirin/ Godasal v dávce 100–150 mg denně), sníží riziko onemocnění až o 82–90 %. To znamená, že většina těhotných, které by bez preventivního podávání kyseliny acetylsalicylové měly v těhotenství preeklampsii, ji v případě nasazení prevence buď nebude mít vůbec, nebo se nástup obtíží posune do vyššího stáří těhotenství, kdy již nehrozí předčasný porod.
- Kyselinu acetylsalicylovou je třeba nasadit co nejdříve po provedeném screeningu, tj. před 16. týdnem těhotenství, a podávat ji do 36. týdne.
- Je prokázáno, že toto opatření prokazatelně snižuje riziko preeklampsie.
- Při pozitivním screeningu pak také pravidelně provádíme ultrazvukového vyšetření průtoku děložními tepnami a laboratorní testy.
Režimové změny
- středomořská dieta - především potraviny rostlinného původu a zdravé tuky: ovoce, zeleninu, luštěniny, ořechy, celozrnné pečivo, celozrnné těstoviny, tmavou rýži, bílé maso, ryby bohaté na omega-3 nenasycené mastné kyseliny (losos, tuňák, makrela, sardinky, …) a olivový olej.
- častý pohyb a vyhýbání se stresu
- nekouřit
dopplerovské měření průtoku děložními tepnami
Chcete se na tento ultrazvuk objednat?
- zavolejte na tel. 596 625 045 nebo 733 746 451
- jdete na stránku Kontaktní formulář a v poli Zajímám se o zvolte „Prvotrimestrální screening“
- napiště email na info@gynordplus.cz
Pokud jste pacientka registrovaná u nás, budete automaticky na toto vyšetření objednána během návštěvy v těhotenské poradně.